Quantcast
Channel: Japonia-Online: artykuły
Browsing all 343 articles
Browse latest View live

Lalki hina – akcesoria każdej Japonki

Na początku każdego roku japońskie sklepy zapełniają się lalkami, a rodzice dopiero co urodzonych dziewczynek ruszają na poszukiwania odpowiednich zestawów dla swoich pociech.

View Article



Piękniejsi od róż, czyli recenzja „Wizerunku mężczyzny w visual kei"

Poznaj od kuchni specyfikę niepowtórzonej nigdzie na świecie muzyczno-wizerunkowej definicji męskiej estetyki.

View Article

Rodziny się nie wybiera, czyli bogini Amaterasu i jej rodzeństwo

Amaterasu jest bóstwem słońca i jednocześnie najważniejszym kami szintoistycznym. Chociaż łagodna i dobra, jej stosunkom z rodzeństwem można wiele zarzucić.

View Article

Samurajski pokaz fryzjerski, czyli Hair Revolution 2015

Tegoroczna edycja konkursu fryzjerskiego Hair Revolution, organizowanego przez sieć salonów fryzjerskich Trendy Hair Fashion, pokazała, jak polscy styliści wyobrażają sobie samurajskie fryzury.

View Article

Inicjacja w śmierć. „Cold Fish” w reżyserii Shiona Sono

Japoński reżyser Shion Sono w filmie z 2010 roku „Cold Fish” zabiera widzów w kolejną mroczną opowieść – tym razem o sprzedawcy rybek, który okazuje się socjopatą.

View Article


Muzyka dla japońskich uszu

Czego słucha się w Japonii? Jaka muzyka króluje na listach przebojów? Ten artykuł przybliży wam gusta muzyczne współczesnych Japończyków.

View Article

Japonia, której nie ma – rozmowa z prof. Arkadiuszem Jabłońskim

Profesor Arkadiusz Jabłoński w książce „Japoński miszmasz” walczy z narracjami niedbałymi o Japonii. W rozmowie z Markiem Bochniarzem mówi, dlaczego Nippon prowokuje do osobliwych tekstów.

View Article

Kamień, papier, nożyce w innym wydaniu, czyli recenzja gry karcianej...

Jeśli szukacie rozrywki na jesienne wieczory, która pomoże zapomnieć o chłodzie i szarości za oknami, Portal Games przygotował dla Was godną rozważenia propozycję.

View Article


Ume i umeshu – tysiącletnia historia

Umeshu to gratka nie tylko dla wielbicieli oryginalnych trunków, ale i dla zwykłych zjadaczy chleba (i ryżu). Dziś o drugim po nihonshu najpopularniejszym z japońskich alkoholi.

View Article


Przestrzenie japońskiej poezji. „Zbiór z Ogura – po jednym wierszu od stu...

W 2008 roku ukazało się kompletne tłumaczenie na język polski „Ogura hyakunin-isshu” – trzynastowiecznej antologii poezji, którą podobno zna prawie każdy Japończyk.

View Article

„What's his name?!” – MIYAVI!

Tegoroczna trasa koncertowa MIYAVIego „We are the others” objęła również Polskę. Było wesoło, gorąco i pozostawiło niezapomniane wrażenia.

View Article

Niszowa broń obuchowa

Japońska historia uzbrojenia w ogóle nie jest utożsamiana z broną obuchową. Nie znaczy to jednak, że takiej broni nie było.

View Article

Skutki szczytu przywódców Japonii, Chin i Korei Południowej

Czy długo oczekiwane spotkanie Shinzō Abe, Park Geun-hye i Li Keqianga miało znaczenie jedynie symboliczne, czy też jego następstwem będzie faktyczne ocieplenie relacji i podjęcie współpracy?

View Article


Boski cesarz – potomek bogini Amaterasu

Zgodnie z powszechnie panującą opinią żaden ród w Japonii nie może się poszczycić tak zacnym pochodzeniem, jak ród cesarski. Jest to jedyna rodzina pochodząca bezpośrednio od bogini słońca Amaterasu.

View Article

Fasola po japońsku – o słodkiej paście anko

Fasolę w Japonii traktuje się nieco inaczej niż w Polsce. Nie da się ukryć, że pierwsze spotkanie z anko może zaskakiwać, a nawet wzbudzać nieprzychylne uczucia. Lecz często bezpodstawnie.

View Article


Uśmiech, który rozpogodził Kraków – relacja z wizyty księżnej Takamado w...

Księżna Takamado złożyła krótką wizytę w krakowskim Muzeum Manggha. Spontaniczne wypowiedzi i zaskakujące zachowanie, które wywoływało uśmiech zgromadzonych – tak można było zapamiętać księżną.

View Article

Japanicon 2015 – edycja szósta

Pierwszy z dwóch dni poznańskiego konwentu. Jak się prezentował, jaki poziom serwowali paneliści, co o polskich fanach powiedziała japońska idolka „LeChat” i czy kolejny Japanicon wciąż będzie w ZSO4?

View Article


Kiri-e swoich ludzi znajduje

O historii, tajnikach i urokach japońskiej sztuki wycinania z papieru rozmawiamy z jej największą popularyzatorką na Zachodzie, artystką Riną Papadopulu.

View Article

Miłość niejedno ma imię. Recenzja powieści „Błysk szczęścia” Kaori Ekuni

„Szczerze mówiąc, wydaje mi się lekkomyślnością kochanie i ufanie drugiej osobie. To czyste szaleństwo” – pisze autorka powieści.

View Article

Nie po drodze do małżeństwa

Dlaczego wykształcone i dobrze zarabiające kobiety odwlekają decyzję o ślubie?

View Article
Browsing all 343 articles
Browse latest View live